58 718 92 53
Pn-Pt 08:00-17:00

W celu poprawnego korzystania z serwisu bezpieczny.pl zalecamy używanie nowszych wersji przeglądarek.

Informacje

bezpieczny.pl

Zanim kupisz ubezpieczenie turystyczne

Białe szaleństwo na stoku, egzotyczne wakacje, delegacja służbowa, czy weekendowy wypad za miasto- ubezpieczenie turystyczne przydaje się zawsze, kiedy opuszczamy miejsce zamieszkania- nieważne czy w celach zawodowych czy tylko turystycznych. Jest to zabezpieczenie przydatne, bo polisa chroni przed następstwem niebezpieczeństw, które mogą nas spotkać poza domem. A wiadomo, licho nie śpi! Kupując polisę turystyczną kupujemy ochronę naszego zdrowia i życia, przedmiotów materialnych i naszych finansów, jeśli wyrządzimy komuś krzywdę i z własnej kieszenie będzie konieczność pokrycia szkód.

Życie pisze różne scenariusze, a nieszczęśliwe wypadki nie są planowane. A już na pewno nikt nie planuje zostać ofiarą wypadku podczas urlopu marzeń. Dobre warunki ubezpieczenia powinny być dopasowane do celu i charakteru podróży. Kluczem do pełnej ochrony jest właściwy wybór zakresu polisy i dostosowanie jej do faktycznych potrzeb.

Co można ubezpieczyć?

  1. Następstwa nieszczęśliwych wypadków np. z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Niestety, samo posiadanie polisy zdrowia nie zwróci i nie uchroni przed samym faktem nieszczęśliwego wypadku, ale jest gwarancją ochrony finansów, gdy konieczne będzie leczenie, a jak wiadomo rachunek za koszty leczenia za granicą opiewają raczej na wysokie kwoty.
  2. Ubezpieczenie assistance- to szeroko rozumiana pomoc związana z następstwami nieszczęśliwego wypadku, jak np. organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju, pomoc informacyjno-medyczna, zwrot kosztów poszukiwania i ratownictwa.
  3. Ubezpieczenie kosztów leczenia- pokrycie kosztów zakupu lekarstw i środków opatrunkowych, leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych, zakupu protez i okularów, które uległy zniszczeniu w wypadku, a także kosztów opieki medycznej.
  4. Ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych- dla tych, którzy chorują na zdiagnozowaną chorobę z długotrwałym leczeniem np. nadciśnienie, choroby serca, choroby układu krążenia, astmę, nowotwory, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, epilepsja. To, że w przededniu wyjazdu czujemy się dobrze, nie jest gwarancją, że podczas podróży nie zdarzy się incydent związany z naszą chorobą. Szukanie oszczędności i pominięcie tego ubezpieczenia w polisie może mieć brzemienne w skutkach konsekwencje- zdrowotne i finansowe.
  5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej- OC w życiu prywatnym sprzedawane wraz z ubezpieczeniem turystycznym to ochrona portfela przed skutkami szkód wyrządzonymi osobom trzecim (zniszczenie sprzętu, uszczerbek na zdrowiu).
  6. Ubezpieczenie utraty bagażu –nieważne, czy wyjeżdżasz z aktówką w delegację, czy spakowałeś trzy walizy, bo nie wiesz, jaka czeka Cię pogoda- utrata bagażu to nie lada problem. Pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu, wypłata odszkodowania za zniszczony, uszkodzony lub skradziony bagaż to składowe tego typu ubezpieczenia.
  7. Ubezpieczenie utraty sprzętu elektronicznego- telefon komórkowy, laptop, tablet- bez tego w podróży ani rusz. A już na pewno obowiązkowym wyposażeniem turysty jest aparat czy kamera. Mając tego typu ubezpieczenie nie musisz martwić się o kradzież, ale nawet nie będzie problemem uszkodzenie sprzętu- ubezpieczenie pokryje koszty naprawy.
  8. Ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej- zaoszczędzić pieniądze, znaleźć wycieczkę marzeń i odliczać czas do upragnionego urlopu, a tu nagle… No właśnie, złamana noga tuż przed wyjazdem, żałoba w rodzinie…I miesiące przygotowań do wyjazdu biorą w łeb. Żeby prócz marzeń o urlopie jak z bajki nie tracić także pieniędzy, warto posiadać taką polisę, żeby uzyskać zwrot poniesionych kosztów za wyjazd.
  9. Ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów (zarówno amatorsko jak i wyczynowo). Nurkowanie, rowery, wspinaczka górska.. Nieważne czy sporty uprawiasz amatorsko i rekreacyjnie, czy rozrywkę odnajdujesz w ekstremalnych sportach wysokiego ryzyka- to ubezpieczenie będzie potrzebne. Mimo że mówi się, że sport to zdrowie, to właśnie aktywność fizyczna na urlopie może być przyczyną wypadku. W tym miejscu szczególną uwagę trzeba poświęcić ubezpieczeniu narciarskiemu. Jazda na nartach czy desce to najbardziej kontuzyjne dyscypliny sportowe. To podobnie jak z jazdą samochodem, mimo że uważasz się za dobrego kierowcę, nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć zachowania innych uczestników drogi. I mimo że w regionalnych oddziałach NFZ przed wyjazdem można pobrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - dokument uprawniający do podjęcia leczenia za granicą, to Karta nie gwarantuje ani pokrycia kosztów ratownictwa na stoku, ani transportu do Polski po wypadku. Ponadto za darmo są tylko te usługi medyczne, które są bezpłatne dla obywateli danego kraju. Resztę kosztów pacjent pokrywa z własnej kieszeni. Koniecznie trzeba też wspomnieć o ubezpieczeniu OC dla pasjonatów sportów narciarskich. Jest ona konieczna, gdy podczas szusowania uszkodzimy innego użytkownika stoku. Wszelkie koszty związanie z odszkodowaniem (np. za zniszczony sprzęt, koszty leczenia/ rehabilitacji poszkodowanego) do wysokości sumy gwarancyjnej pokryje ubezpieczyciel, jest to wybawienie, gdy ofierze spowodowanego przez nas wypadku na stoku zniszczymy kosztowny sprzęt, a co jeśli ofiara odniesie takie obrażenia, że np. będzie oczekiwała wypłaty dożywotniej renty?
  10. Ubezpieczenie biernego uczestnictwa w aktach terroru/ zamieszkach – dziś już nigdzie nie jest bezpieczne, media codziennie dostarczają nam informacji o demonstracjach, zamieszkach i atakach terroru. Polisa z takim rozszerzeniem to dziś niestety konieczność, jeśli wypoczywasz w krajach o niestabilnej sytuacji społeczno- politycznej (Egipt, Francja, USA).

Przygotowując listę, co należy spakować na swój wyjazd, pamiętaj o olejku z filtrem, ulubionej książce na czas relaksu i POLISIE!

Do góry