Ubezpieczenia podróżne

EKUZ - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Szczęśliwie otwarcie granic zbiegło się z okresem wakacyjnym i co bardziej spragnieni wypoczynku szukają ciekawych destynacji. Urlop to czas, na który czekamy przez cały rok więc nic dziwnego, że na wymarzony i wyczekany relaks nie szczędzimy pieniędzy. No bo przecież raz w roku można zaszaleć, tym bardziej teraz gdy jeszcze ciągle odczuwamy skutki pandemii.

Rozstrój zdrowia lub nieszczęśliwy wypadek mogą zdarzyć się wszędzie więc nic w tym dziwnego, że turyści przed wyjazdem zaopatrują się w polisy turystyczne.  Jak wiadomo nie od dziś, przezorny zawsze ubezpieczony, a o to kilka powodów dla których polisa turystyczna może okazać się niezbędna. Warunkiem by ubezpieczenie turystyczne było skuteczne jest abyśmy w pełni poznali zakres ubezpieczenia i warunki:

1. Karta EKUZ nie zadziała we wszystkich krajach UE. Jeżeli skorzystasz z usług medycznych za granicą, gdzie istnieje obowiązek współpłacenia, to również Ty poniesiesz dodatkowe koszty związane z tą wizytą. Polisa turystyczna gwarantuje pokrycie poniesionych kosztów leczenia zgodne z zakresem wybranej polisy.

2. Jeżeli wybierasz się poza kraje UE to karta EKUZ nie zadziała. Żeby z prywatnych środków nie ponosić kosztów leczenia należy zaopatrzyć się w prywatne ubezpieczenie turystyczne.

3. Z karty EKUZ możesz skorzystać wyłącznie w placówkach publicznych, posiadając polisę turystyczną możesz skorzystać z usług leczniczych także w gabinetach prywatnych.

4. Karta EKUZ to wsparcie tylko w kwestiach zdrowotnych w publicznych placówkach medycznych natomiast polisa turystyczna to szeroki zakres ochrony: wsparcie assistance, OC czyli Odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego za szkody na osobie i na rzeczy wyrządzone czynem niedozwolonym (odpowiedzialność deliktowa) osobom trzecim podczas podróży krajowej lub zagranicznej w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego, ubezpieczenie bagażu podróżnego.

5. Prywatne ubezpieczenie turystyczne to także zapewnienie przez ubezpieczyciela kwestii związanych z transportem ubezpieczonego lub transportem zwłok ubezpieczonego. Z pewnością są to kwestie, o których się nie myśli planując wymarzone wakacje, jednak warto pamiętać, że koszty transportu są na tyle wysokie, że czasami po prostu turystów na nie stać z własnych środków. Wielokrotnie w mediach społecznościowych można natknąć się na akcje zbiórki pieniędzy dla opłacenia np. transportu zwłok do Polski.

6. W niektórych krajach poszkodowany za koszt ratownictwa w górach musi zapłacić z własnych środków. Inaczej sprawa ma się, gdy turysta posiada polisę turystyczną. W zakresie dobrego ubezpieczenia podróżnego będzie pokrycie kosztów poszukiwań w górach i na morzu oraz pokrycie kosztów ratownictwa w górach i na morzu.

EKUZ

Ubezpieczenie turystyczne zawierane jest tylko na okres wyjazdu i nie jest to kosztowny wydatek, ale z pewnością niezbędny dla każdego turysty, który bez zbędnego stresu chce cieszyć się relaksem i wypoczynkiem nie obawiając się dodatkowych kosztów jakie może za sobą przynieść rozstrój zdrowia, wypadek czy inna sytuacja w której można skorzystać z ubezpieczenia.

 

 

Jan Bezpieczny Pośrednik