Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie oc pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe

Zniżki OC auta 17.07.2020

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. O obowiązku tym mówi ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, który chce wprowadzić pojazd do ruchu musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC.

Brak ważnej polisy OC skutkuje bardzo wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. I należy pamiętać, że nawet nieużywany samochód, który stoi w garażu także musi być ubezpieczony.

ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenia OC pojazdów niestety tanie nie są, dlatego zapewne wielu kierowców co roku zastanawia się dlaczego spotyka ich ten przykry obowiązek. Samochody są wszech obecne, dlatego ubezpieczenie jest obowiązkowe dla zachowania bezpieczeństwa nas wszystkich- zarówno uczestników ruchu drogowego w pojeździe jak i pieszych, rowerzystów etc. Dlatego też ubezpieczenie OC jest formą zabezpieczenia finansowego i dla sprawcy wypadku - składka za ubezpieczenie może się wydawać droga, ale suma ubezpieczenia opiewa zawsze na niebagatelną kwotę. Koszt, jaki przyszłoby zapłacić kierowcy za wypłatę odszkodowania podczas stłuczki czy wypadku, jest nieporównywalnie wysoki względem składki za ubezpieczenie. Mowa tu nie tylko o wysokich kosztach naprawy pojazdu, ale także kosztach leczenia i rehabilitacji osób które ucierpiały w wypadku. Dzięki OC to towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje pokrycie tych świadczeń. Ubezpieczenie chroni interesy poszkodowanego oraz zabezpiecza kierowcę przed kosztami, których być może nie byłby w stanie udźwignąć z własnych środków.

Jan Bezpieczny Pośrednik