Ubezpieczenie samochodu

Wypadki

Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju systematycznie rośnie. Jak wynika z danych Komendy Głównej Straży Granicznej, w 2019 roku przez zewnętrzne granice UE do Polski wjechały 10 942 504 pojazdy, w tym 8 678 317 to samochody osobowe. Te liczby są imponujące, bo duża ilość pojazdów na drogach to większe prawdopodobieństwo wypadków drogowych.

Statystyki niestety zasmucają:

1. W 2019 roku do Policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu;

2. W wyniku tych wypadków drogowych 2 909 osób poniosło śmierć;

3. W wypadkach tych rannych zostało 35 477 osób (w tym ciężko 10 633);

4. W 2019 roku do jednostek Policji zgłoszono 455 454 kolizje drogowe.

Jak czytamy z raportów policyjnych, w ubiegłych latach najwięcej wypadków drogowych i ich ofiar odnotowano w 2011 roku. Od 2012 roku obserwowany jest spadek wypadków drogowych i ich ofiar, aż do roku 2016, kiedy nastąpił wzrost liczby wypadków i ich ofiar. W 2017 roku zanotowano znaczny spadek w porównaniu do roku poprzedniego. W 2018 roku oraz 2019 roku zmniejszyła się liczba wypadków i osób rannych, przy jednoczesnym wzroście liczby osób zabitych.

Co to oznacza? Że wypadek lub kolizja na stałe wpisały się w codzienność kierowców, a ich przyczyn należy dopatrywać się między innymi w nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie stosownej odległości między pojazdami.

W jaki sposób możemy ustrzec się przed wypadkiem? Przede wszystkim, będąc uczestnikiem ruchu drogowego, zarówno jako pieszy, kierowca czy nawet pasażer należy zawsze zachować ostrożność.

Ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem nie uchroni, ale z pewnością złagodzi jego finansowe skutki. Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego natomiast ochronę dla pojazdu można rozszerzyć o ubezpieczenie AC czyli ubezpieczenie, które gwarantuje wypłatę   odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z własnej winy. Aby zabezpieczyć życie i zdrowie pasażerów i kierowcy pojazdu, polisę OC można rozszerzyć o NNW czyli także dobrowolne ubezpieczenie, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Mądre przysłowie mówi, że wypadki chodzą po ludziach, a powyżej przedstawione statystyki tylko to potwierdzają. Jednak kolejne przysłowie mówi, że przezorny zawsze ubezpieczony dlatego warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo od razu.

Jan Bezpieczny Pośrednik